I Festiwal Młodych Talentów im Mirka Breguły

I Festiwal Młodych Talentów im Mirka Breguły
Rodzaj muzyki:
Miasto:
Chorzów
Utworów:
9
Oglądany:
13028 razy
Założenie konta:
11 grudnia 2008
Ostatnia aktualizacja:
23 lutego 2009
W dniach 21-22.02.2009 r. w Chorzowie odbył się I Festiwal Młodych Talentów imienia Mirka Breguły. Pomysł zoorganzowania festiwalu zrodził się na początku 2008 roku, gdy grupa nieznanych sobie wcześniej ludzi postanowiła w ten sposób uczcić pamięć Mirosława Breguły – zmarłego w ubiegłym roku wspaniałego artystę, muzyka, wokalistę i lidera zespołu Universe. Myślą przewodnią festiwalu jest zaprezentowanie szerokiej publiczności twórczości młodych osób, które dotychczas nie posiadają profesjonalnego wydawnictwa płytowego, a pragną podzielić się z innymi tym, co mają do powiedzenia, wyrażając swoje emocje, czy przeżycia za pomocą muzyki. Ma on za zadanie zachęcić młode osoby do rozwijania talentu muzycznego i odnalezienia własnej drogi wypowiedzi, pokazania „…CO NAPRAWDĘ WE MNIE ŚPI…” Jego ideą jest przekonanie, że o istocie funkcjonowania na rynku muzycznym może decydować prezentowany poziom artystyczny.
Przedsięwzięcie to adresowane jest do solistów i zespołów w wieku 18-30 lat. Zdobywca pierwszej nagrody otrzyma oprócz nagrody pieniężnej 3000 zł. możliwość nagrania zwycięskiego utworu w profesjonalnym studio nagrań prowadzonym przez MAMAMUSICteam oraz pomoc w jego promocji. Głównym organizatorem festiwalu jest Chorzowskie Centrum Kultury, honorowy patronat nad całym wydarzeniem objął Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Piotr Śmigielski oraz Prezydent Miasta Chorzów Marek Kopel.

Uczestnicy zakwalifikowani do konkursu finałowego
I Festiwalu Młodych Talentów im. Mirka Breguły

1. solistka ANNA ROSSA /Katowice/

2. solistka EMANUELA KRZYŻANOWSKA /Wróblik Szlachecki/

3. zespół GODRISE /Wrocław/

4. zespół KALOKAGATHIA /Sosnowiec/

5. zespół KOMPROMIS /Chorzów/

6. solista LEMAN ACOUSTIC /Radzionków/

7. solista ŁUKASZ KOWALSKI /Katowice/

8. solista ŁUKASZ WIERZBA /Jaworzno/

9. solistka MAŁGORZATA SROKA /Jaworzno/

10. zespół MEM /Lubartów/

11. zespół PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEI /Mysłowice/

12. solista ROMAN SAJEWICZ /Gliwice/

13. zespół STAN SKUPIENIA /Odrzykoń/

14. zespół SYMPHONY SILENCE /Kędzierzyn Koźle/

15. zespół THE DREAMERS /Świętochłowice/

16. zespół WAIT /Siemianowice Śląskie/

17. solista WALDEMAR WALCZAK /Kępno/

18. zespół ZGP /Zabrze/

Laureatami I Festiwalu Młodych Talentów im. Mirka Breguły są:

I miejsce - zespół ZGP /Zabrze/

II miejsce- zespół GODRISE /Wrocław/
III miejsce- zespół MEM /Lubartów/
III miejsce- solistka ANNA ROSSA /Katowice/
wyróżnienie - solista LEMAN ACOUSTIC /Radzionków/


Szczegóły dotyczące festiwalu, znajdują się na stronie:
http://www.festiwal-bregula.pl

Mirosław Breguła urodził się 10 lutego 1964 w Świętochłowicach.

Współzałożyciel i lider zespołu muzycznego Universe. Utworzył go w 1981 r. razem z Henrykiem Czichem. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji Breguły grupą The Beatles a inspirowana była kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya pt. "Across the Universe". Wraz z zespołem koncertował m.in. w USA, Niemczech i na Kubie. Jego charakterystyczny głos był znakiem firmowym zespołu. Był autorem ponad 150 tekstów, sam komponował oraz aranżował muzykę w zdecydowanej większości utworów zespołu.

W 1983 grupa ta zwyciężyła na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1992 r. na festiwalu w Opolu, zespół zdobył I nagrodę w konkursie premier za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój". Rok później na tej samej imprezie Universe zdobył III nagrodę. Do 2000 roku Mirosław Breguła i Henryk Czich nagrali razem 11 albumów i praktycznie nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce.

W 2001 roku Mirosław Breguła wraz z zespołem młodych muzyków nagrał swój solowy album Kto Ci jeszcze wierzy. Płyta ta, nagrywana między innymi w Polsce i Niemczech, została bardzo wysoko oceniona przez krytyków rynku muzycznego, w szczególności za bardzo bogate i dopracowane brzmienie. Zawiera 12 utworów, zaaranżowanych w specyficznym, mrocznym klimacie. Teksty piosenek są częściowo autobiograficzne. Sam Mirek pisał o niej "„...cały album „Kto Ci jeszcze wierzy” świetnie brzmi. Teksty i muzyka nie są dotknięte żadną cenzurą czy sugestiami typu ..a może by tak coś a’la stary Universe.. tę płytę sam napisałem, zaaranżowałem i sam sobie byłem bezwzględnym producentem muzycznym. Praca nad piosenkami była olbrzymią radością, porównywalną jedynie z tą, jaką czułem dwadzieścia lat temu wchodząc do studia po raz pierwszy..."

2 listopada 2007 r. zmarł śmiercią tragiczną. Ostatni swój koncert zagrał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, podczas "Festiwalu Stróżów Poranka", 28.10.2007 r., wraz ze swoim fanem, Andrzejem Lampertem i zespołem PIN. Zaśpiewał utwór "Niby Bracia".

Ostatnia jak dotąd płyta grupy — Mijam jak deszcz — ukazała się na rynku w roku 2008. Płyta zawiera trzy wcześniej niepublikowane piosenki, nagrane przez Mirosława Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Poza tym można usłyszeć na niej znane hity i standardy Universe, w zupełnie nowych, współcześnie brzmiących, pełnych aranżacjach.
 • Krzysztof Mandrysz

  2008-12-29 15:07

  Muzyk( basista,gitarzysta,wokalista) kompozytor, aranżer.

  Witam Serdecznie!
  Poszukuję konkretnych muzyków ;-)
  Potrzebni! - gitarzysta oraz perkusista z okolic Rybnika,
  Wodzisławia śl., Radlina, Å»or.
  Muzyka: pop-rock!
  Więcej informacji drogą mailową!
  sana163@wp.pl
  lub pod nr.889517619
  Również dołączę do zespołu jako basista.

  Zapraszam na profil!
  Pozdrawiam i życzę miłego dnia :-)

 • Krzagolec GANG

  2008-12-23 15:34

  Wspaniały pomysł!!! Gratuluje i mam nadzieje że festiwal na stałe zagości w kalendarzu muzycznym!

  Wesołych świąt!!!

  SZCZʜĆ BOÅ»E!!! woytek

 • edi

  2008-12-21 21:21

  super super super

 • ptak65

  2008-12-21 16:39

  ...szkoda ze jestem za stary...chetnie bym sie dolaczyl!...pozdrawiam i Wesolych Swiat oraz dosiego Rocka!

 • Robert Puchalski

  2008-12-19 16:26

  POZDROWIONKA!!!!
  Umieściłem informacje o festiwalu na radiowej stronie ( na forum audycji radiowa lista przebojów OFF - HIT ).Prosze o kontakt meilowy to prześlę radiowe logo czy na stronę festiwalowa czy tez plakatów ulotek itp.
  Prosze pisać na tego meila:
  puchal.ys@gmail.com
  www.offradio.pl

 • Justyna_R

  2008-12-18 20:29

  Wszystkim którzy przyczynili sie do tego, aby ten Festiwal mógł sie odbyć składam wielkie podziękowania.
  Kochani jestescie wielcy...
  Mirek zasłużył na to, aby Jego historia trwała dalej...

 • amtb

  2008-12-18 11:42

  Wspaniała wiadomość!
  Dzięki tej idei pamięć o Mirku nie zginie, jego muzyka będzie dalej żyła...
  Brawo za pomysł i organizację dla wszystkich zaangażowanych!!

 • nicość

  2008-12-18 01:08

  Ktoś kiedyś podarował mi marzenia i powiedział, że warto za nimi podążać - "iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, i tak zawsze, aż do końca"... "Å»yje się tylko jeden raz", "...z Kim i po co ścigać się..." - uwierzyłam - :) Dlatego JESTEM PEWNA!, że warto "...ciągle szukać drogi..." , "...godnym, sprawiedliwym być, by każdemu z was umieć spojrzeć w twarz..." i "... gdzieś na dotyk myśli...dopóki chciałem wierzyć w nią..."
  CO NAPRAWDĘ w TOBIE śPI? Odpowiedz sobie i ... podziel się z NAMI swoją twórczością - biorąc udział w tym Festiwalu. Wszystkim Kochani życzę spełnienia muzycznych - i nie tylko :) marzeń!

 • Kiklop

  2008-12-17 21:34

  Po wielu działaniach,wymagających poświęcenia i umiejętności mediacyjnych nareszcie wspaniała wiadomość,że Festiwal im.Mirka Breguły staje się faktem...Dziękuję inicjatorom ,którzy podjęli się tego jakże trudnego zadania...

 • asik

  2008-12-17 11:19

  "Chyba wreszcie się udało..." :-)