I Festiwal Młodych Talentów im Mirka Breguły

I Festiwal Młodych Talentów im Mirka Breguły
Rodzaj muzyki:
Miasto:
Chorzów
Utworów:
9
Oglądany:
13028 razy
Założenie konta:
11 grudnia 2008
Ostatnia aktualizacja:
23 lutego 2009
W dniach 21-22.02.2009 r. w Chorzowie odbył się I Festiwal Młodych Talentów imienia Mirka Breguły. Pomysł zoorganzowania festiwalu zrodził się na początku 2008 roku, gdy grupa nieznanych sobie wcześniej ludzi postanowiła w ten sposób uczcić pamięć Mirosława Breguły – zmarłego w ubiegłym roku wspaniałego artystę, muzyka, wokalistę i lidera zespołu Universe. Myślą przewodnią festiwalu jest zaprezentowanie szerokiej publiczności twórczości młodych osób, które dotychczas nie posiadają profesjonalnego wydawnictwa płytowego, a pragną podzielić się z innymi tym, co mają do powiedzenia, wyrażając swoje emocje, czy przeżycia za pomocą muzyki. Ma on za zadanie zachęcić młode osoby do rozwijania talentu muzycznego i odnalezienia własnej drogi wypowiedzi, pokazania „…CO NAPRAWDĘ WE MNIE ŚPI…” Jego ideą jest przekonanie, że o istocie funkcjonowania na rynku muzycznym może decydować prezentowany poziom artystyczny.
Przedsięwzięcie to adresowane jest do solistów i zespołów w wieku 18-30 lat. Zdobywca pierwszej nagrody otrzyma oprócz nagrody pieniężnej 3000 zł. możliwość nagrania zwycięskiego utworu w profesjonalnym studio nagrań prowadzonym przez MAMAMUSICteam oraz pomoc w jego promocji. Głównym organizatorem festiwalu jest Chorzowskie Centrum Kultury, honorowy patronat nad całym wydarzeniem objął Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Piotr Śmigielski oraz Prezydent Miasta Chorzów Marek Kopel.

Uczestnicy zakwalifikowani do konkursu finałowego
I Festiwalu Młodych Talentów im. Mirka Breguły

1. solistka ANNA ROSSA /Katowice/

2. solistka EMANUELA KRZYŻANOWSKA /Wróblik Szlachecki/

3. zespół GODRISE /Wrocław/

4. zespół KALOKAGATHIA /Sosnowiec/

5. zespół KOMPROMIS /Chorzów/

6. solista LEMAN ACOUSTIC /Radzionków/

7. solista ŁUKASZ KOWALSKI /Katowice/

8. solista ŁUKASZ WIERZBA /Jaworzno/

9. solistka MAŁGORZATA SROKA /Jaworzno/

10. zespół MEM /Lubartów/

11. zespół PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEI /Mysłowice/

12. solista ROMAN SAJEWICZ /Gliwice/

13. zespół STAN SKUPIENIA /Odrzykoń/

14. zespół SYMPHONY SILENCE /Kędzierzyn Koźle/

15. zespół THE DREAMERS /Świętochłowice/

16. zespół WAIT /Siemianowice Śląskie/

17. solista WALDEMAR WALCZAK /Kępno/

18. zespół ZGP /Zabrze/

Laureatami I Festiwalu Młodych Talentów im. Mirka Breguły są:

I miejsce - zespół ZGP /Zabrze/

II miejsce- zespół GODRISE /Wrocław/
III miejsce- zespół MEM /Lubartów/
III miejsce- solistka ANNA ROSSA /Katowice/
wyróżnienie - solista LEMAN ACOUSTIC /Radzionków/


Szczegóły dotyczące festiwalu, znajdują się na stronie:
http://www.festiwal-bregula.pl

Mirosław Breguła urodził się 10 lutego 1964 w Świętochłowicach.

Współzałożyciel i lider zespołu muzycznego Universe. Utworzył go w 1981 r. razem z Henrykiem Czichem. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji Breguły grupą The Beatles a inspirowana była kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya pt. "Across the Universe". Wraz z zespołem koncertował m.in. w USA, Niemczech i na Kubie. Jego charakterystyczny głos był znakiem firmowym zespołu. Był autorem ponad 150 tekstów, sam komponował oraz aranżował muzykę w zdecydowanej większości utworów zespołu.

W 1983 grupa ta zwyciężyła na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1992 r. na festiwalu w Opolu, zespół zdobył I nagrodę w konkursie premier za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój". Rok później na tej samej imprezie Universe zdobył III nagrodę. Do 2000 roku Mirosław Breguła i Henryk Czich nagrali razem 11 albumów i praktycznie nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce.

W 2001 roku Mirosław Breguła wraz z zespołem młodych muzyków nagrał swój solowy album Kto Ci jeszcze wierzy. Płyta ta, nagrywana między innymi w Polsce i Niemczech, została bardzo wysoko oceniona przez krytyków rynku muzycznego, w szczególności za bardzo bogate i dopracowane brzmienie. Zawiera 12 utworów, zaaranżowanych w specyficznym, mrocznym klimacie. Teksty piosenek są częściowo autobiograficzne. Sam Mirek pisał o niej "„...cały album „Kto Ci jeszcze wierzy” świetnie brzmi. Teksty i muzyka nie są dotknięte żadną cenzurą czy sugestiami typu ..a może by tak coś a’la stary Universe.. tę płytę sam napisałem, zaaranżowałem i sam sobie byłem bezwzględnym producentem muzycznym. Praca nad piosenkami była olbrzymią radością, porównywalną jedynie z tą, jaką czułem dwadzieścia lat temu wchodząc do studia po raz pierwszy..."

2 listopada 2007 r. zmarł śmiercią tragiczną. Ostatni swój koncert zagrał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, podczas "Festiwalu Stróżów Poranka", 28.10.2007 r., wraz ze swoim fanem, Andrzejem Lampertem i zespołem PIN. Zaśpiewał utwór "Niby Bracia".

Ostatnia jak dotąd płyta grupy — Mijam jak deszcz — ukazała się na rynku w roku 2008. Płyta zawiera trzy wcześniej niepublikowane piosenki, nagrane przez Mirosława Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Poza tym można usłyszeć na niej znane hity i standardy Universe, w zupełnie nowych, współcześnie brzmiących, pełnych aranżacjach.
 • Adam28wawa

  2008-12-17 08:18

  Fantastyczny pomysł :) Powodzenia dla uczestników ! Podziękowania dla organizatorów :)

 • kuciapa

  2008-12-16 21:45

  Wrażliwy,kochający ludzi i muzykę,bezgranicznie oddany temu co było pasją JEGO życia...Nie kłaniał się w pas układom panującym w show biznesie...Zawsze żartobliwy,pogodny i uśmiechnięty...Oby życiowe mądrości,które przekazywał nam w swej twórczości były magnesem przyciągającym młodych ,którzy chcą wziąść udział w Festiwalu im .Mirka Breguły....

 • Beata

  2008-12-15 09:27

  Wspaniała inicjatywa mająca na celu upamiętnienie nietuzinkowego artystę trzymam kciuki za powodzenie projektu i zachęcam do wspierania poprzez jego rozreklamowanie

 • ziuta

  2008-12-15 01:30

  Bardzo się cieszę, że się w końcu udało :)

 • edzia76

  2008-12-14 13:25

  Powodzenia:)Pozdrawiam:)

 • Andrzej

  2008-12-14 13:25

  Nie sztuką jest być gwiazdą jednego sezonu,bo takich gwiazdek w schow- biznesie nie brakuje,ale przetrwać przez tyle lat jak Mirek ,który jest w sercach tysięcy kochających go fanów,gotowych dla niego na wszystko. Mirek to legenda ciągle żywa :) a jego muzykę i życiowe teksty ciągle słuchane są w naszych domach. Festiwal to strzał w dziesiątkę:) niech da szansę zdolnej młodzieży i otworzy oczy tym,którzy decydując mają wpływ na dalsze losy w karierze tych zdolnych wykonawców i niech już nigdy nie zostanie skrzywdzony żaden talent muzyczny.Niech zespół Universe gra nam zawsze.

 • anula

  2008-12-14 12:24

  Wspaniała wiadomość !!! Cudownie, że taki festiwal się odbędzie i mam nadzieję, że co roku będzie powtarzany :) Szkoda tylko, że ja już nie mogę w nim wziąć udziału - niestety nie te latka... Trzymam kciuki i powodzenia!!!

 • Werba

  2008-12-14 12:19

  Który artysta może się pochwalić tak oddanymi fanami ? Mimo,że Mirka nie ma z nami fizycznie,ale zawsze jest obecny duchowo:)Ten festiwal da szansę młodej ,utalentowanej muzycznie młodzieży i spełni marzenie Mirka,którego zawsze pragnął. Chorzów może być dumny z tej wielkiej szykującej się imprezy ku czci tak Wielkiego Artysty:)) Marika

 • karusia

  2008-12-14 12:04

  Wielka żywa impreza ku pamieci Mirosława Breguły jest dowodem tego,że o tak wielkiej twórczości jaką stworzył Mirek się nie zapomina.Jego muzyka i sens słów zawartych w tekstach pozostanie zawsze w naszych sercach,do których Mirek jak strzała amora,potrafił celnie trafić.Chwała jego pamięci.

 • Beos

  2008-12-13 12:30

  Zapraszamy wszystkich, którym w duszy gra, Idol "wrażliwych serc" czeka na was