I Festiwal Młodych Talentów im Mirka Breguły

I Festiwal Młodych Talentów im Mirka Breguły
Rodzaj muzyki:
Miasto:
Chorzów
Utworów:
9
Oglądany:
13028 razy
Założenie konta:
11 grudnia 2008
Ostatnia aktualizacja:
23 lutego 2009
W dniach 21-22.02.2009 r. w Chorzowie odbył się I Festiwal Młodych Talentów imienia Mirka Breguły. Pomysł zoorganzowania festiwalu zrodził się na początku 2008 roku, gdy grupa nieznanych sobie wcześniej ludzi postanowiła w ten sposób uczcić pamięć Mirosława Breguły – zmarłego w ubiegłym roku wspaniałego artystę, muzyka, wokalistę i lidera zespołu Universe. Myślą przewodnią festiwalu jest zaprezentowanie szerokiej publiczności twórczości młodych osób, które dotychczas nie posiadają profesjonalnego wydawnictwa płytowego, a pragną podzielić się z innymi tym, co mają do powiedzenia, wyrażając swoje emocje, czy przeżycia za pomocą muzyki. Ma on za zadanie zachęcić młode osoby do rozwijania talentu muzycznego i odnalezienia własnej drogi wypowiedzi, pokazania „…CO NAPRAWDĘ WE MNIE ŚPI…” Jego ideą jest przekonanie, że o istocie funkcjonowania na rynku muzycznym może decydować prezentowany poziom artystyczny.
Przedsięwzięcie to adresowane jest do solistów i zespołów w wieku 18-30 lat. Zdobywca pierwszej nagrody otrzyma oprócz nagrody pieniężnej 3000 zł. możliwość nagrania zwycięskiego utworu w profesjonalnym studio nagrań prowadzonym przez MAMAMUSICteam oraz pomoc w jego promocji. Głównym organizatorem festiwalu jest Chorzowskie Centrum Kultury, honorowy patronat nad całym wydarzeniem objął Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Piotr Śmigielski oraz Prezydent Miasta Chorzów Marek Kopel.

Uczestnicy zakwalifikowani do konkursu finałowego
I Festiwalu Młodych Talentów im. Mirka Breguły

1. solistka ANNA ROSSA /Katowice/

2. solistka EMANUELA KRZYŻANOWSKA /Wróblik Szlachecki/

3. zespół GODRISE /Wrocław/

4. zespół KALOKAGATHIA /Sosnowiec/

5. zespół KOMPROMIS /Chorzów/

6. solista LEMAN ACOUSTIC /Radzionków/

7. solista ŁUKASZ KOWALSKI /Katowice/

8. solista ŁUKASZ WIERZBA /Jaworzno/

9. solistka MAŁGORZATA SROKA /Jaworzno/

10. zespół MEM /Lubartów/

11. zespół PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEI /Mysłowice/

12. solista ROMAN SAJEWICZ /Gliwice/

13. zespół STAN SKUPIENIA /Odrzykoń/

14. zespół SYMPHONY SILENCE /Kędzierzyn Koźle/

15. zespół THE DREAMERS /Świętochłowice/

16. zespół WAIT /Siemianowice Śląskie/

17. solista WALDEMAR WALCZAK /Kępno/

18. zespół ZGP /Zabrze/

Laureatami I Festiwalu Młodych Talentów im. Mirka Breguły są:

I miejsce - zespół ZGP /Zabrze/

II miejsce- zespół GODRISE /Wrocław/
III miejsce- zespół MEM /Lubartów/
III miejsce- solistka ANNA ROSSA /Katowice/
wyróżnienie - solista LEMAN ACOUSTIC /Radzionków/


Szczegóły dotyczące festiwalu, znajdują się na stronie:
http://www.festiwal-bregula.pl

Mirosław Breguła urodził się 10 lutego 1964 w Świętochłowicach.

Współzałożyciel i lider zespołu muzycznego Universe. Utworzył go w 1981 r. razem z Henrykiem Czichem. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji Breguły grupą The Beatles a inspirowana była kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya pt. "Across the Universe". Wraz z zespołem koncertował m.in. w USA, Niemczech i na Kubie. Jego charakterystyczny głos był znakiem firmowym zespołu. Był autorem ponad 150 tekstów, sam komponował oraz aranżował muzykę w zdecydowanej większości utworów zespołu.

W 1983 grupa ta zwyciężyła na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1992 r. na festiwalu w Opolu, zespół zdobył I nagrodę w konkursie premier za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój". Rok później na tej samej imprezie Universe zdobył III nagrodę. Do 2000 roku Mirosław Breguła i Henryk Czich nagrali razem 11 albumów i praktycznie nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce.

W 2001 roku Mirosław Breguła wraz z zespołem młodych muzyków nagrał swój solowy album Kto Ci jeszcze wierzy. Płyta ta, nagrywana między innymi w Polsce i Niemczech, została bardzo wysoko oceniona przez krytyków rynku muzycznego, w szczególności za bardzo bogate i dopracowane brzmienie. Zawiera 12 utworów, zaaranżowanych w specyficznym, mrocznym klimacie. Teksty piosenek są częściowo autobiograficzne. Sam Mirek pisał o niej "„...cały album „Kto Ci jeszcze wierzy” świetnie brzmi. Teksty i muzyka nie są dotknięte żadną cenzurą czy sugestiami typu ..a może by tak coś a’la stary Universe.. tę płytę sam napisałem, zaaranżowałem i sam sobie byłem bezwzględnym producentem muzycznym. Praca nad piosenkami była olbrzymią radością, porównywalną jedynie z tą, jaką czułem dwadzieścia lat temu wchodząc do studia po raz pierwszy..."

2 listopada 2007 r. zmarł śmiercią tragiczną. Ostatni swój koncert zagrał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, podczas "Festiwalu Stróżów Poranka", 28.10.2007 r., wraz ze swoim fanem, Andrzejem Lampertem i zespołem PIN. Zaśpiewał utwór "Niby Bracia".

Ostatnia jak dotąd płyta grupy — Mijam jak deszcz — ukazała się na rynku w roku 2008. Płyta zawiera trzy wcześniej niepublikowane piosenki, nagrane przez Mirosława Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Poza tym można usłyszeć na niej znane hity i standardy Universe, w zupełnie nowych, współcześnie brzmiących, pełnych aranżacjach.
 • smerfetka328

  2008-12-13 09:03

  Swietna wiadomosc :) bardzo bym chciala usiasc na widowni i posluchac mlodych talentow:)

 • Ginny

  2008-12-12 21:13

  Wspaniała wiadomość :) Ten Festiwal to wspaniały pomysł, powodzenia :)

 • zaganna

  2008-12-12 08:44

  Przepraszam za błąd w moim wcześniejszym komentarzu:) Oczywiście życzę powodzenia, a nie owodzenia;)

 • zaganna

  2008-12-12 07:23

  Myślę, że taki festiwal jest bardzo potrzebny we współczesnym, zabieganym świecie, w którym pieniądz odgrywa ważną rolę i nakręca wielki „szołbiznes”, przysłaniając prawdziwe piękno i zdolności ludzi. Wierzę, że dzięki niemu młode, utalentowane osoby będą mogły przebić się przez tą biznesową zaporę, by pokazać światu to, co piękne, ważne i wartościowe, tak jak przez lata swojej działalności próbował to zrobić Mirek. Niech każdy z nas stanie się kontynuatorem tych jego zamierzeń i dąży do dawania ludziom pozytywnego przesłania i nadziei, że można naprawić ten świat, bo nie jest on do końca taki zły, czego świadectwem może być każdy, gdy tylko tego zapragnie! Wystarczy zaangażować się w działania festiwalowe, bądź to poprzez udział w nim, bądź poprzez wsparcie czasowe, pomysłowe, reklamowe, finansowe, czy jakiekolwiek inne. Zamiast narzekać, że światem rządzi „szołbiznes” spróbujmy zrobić krok w kierunku zmiany tej realnej rzeczywistości. Ten festiwal daje nam taką możliwość, więc nie pozwólmy zgasnąć tej iskierce nadziei na lepsze jutro dla młodych utalentowanych artystów!

 • zaganna

  2008-12-12 07:04

  To wspaniała wiadomość:) Mirek zawsze cenił młode talenty i cieszył się z ich sukcesów! Pewnie i teraz, choć już z innej perspektywy cieszy się, że dzięki jego imieniu młodzi ludzie będą mieli możliwość rozwijania swoich talentów i prezentacji ich. Jeśli spełniasz powyższe warunki, nie wahaj się ani chwili, lecz jak najszybciej zaczynaj działać! Każdy człowiek został obdarzony talentami, pewnie i Ty masz go w sobie, więc nie chowaj go w swoim wnętrzu, otrzymałeś go po to, by go rozwijać, pomnażać i dzielić się nim z innymi! Zgłoś swój udział w festiwalu. Może właśnie na Ciebie czeka nagroda główna i dzięki niej będziesz mógł spełnić swoje marzenia, które się spełniają, gdy uporczywie dąży się do ich realizacji:) Pokaż innym „co w Tobie śpi”, podziel się swoją radością z grania i tworzenia. Trzymam kciuki i życzę owodzenia!

 • IwaCh

  2008-12-12 04:24

  Nareszcie oficjalne wiesci i to jakie!!!!! Z niecierpliwoscia czekam na te dni :)